МИ –ТВОЇ ДІТИ, УКРАЇНО!
Мета: поглибити знання учнів про культурну
спадщину України; формувати культуру взаємовідносин між людьми, повагу до
традицій і звичаїв українського народу; виховувати почуття патріотизму,
чуйність, людяність, терпимість і небайдужість, почуття взаємодопомоги та
дружнього прийняття іншої людини; сприяти формуванню навичок толерантної поведінки.
Обладнання: Плакат з
державною символікою; класна кімната прикрашена повітряними кульками,
елементами народної символіки; записи музики.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учні розташовуються в
класній кімнаті. Лунає пісня «Лише у нас на Україні».
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Вчитель. Кожній людині мила своя сторона! Земля, на якій ви
народились, є рідною для вас, бо на ній живуть ваші мама і тато, братики і
сестрички, бабуся і дідусь – ваш рід, ваша родина. Родина до родини – то народ.
·
Красивий, щедрий, рідний
край
І мова наша - солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна).
Наш Перший урок
пропоную розпочати рядками про Батьківщину - Україну.
Учень /вірш/
Моя Україна
На світі багато
чудових країн,
Мені наймиліша,
найкраща країна,
Яка піднялася,
мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя
Україна.
Ти з давніх
віків непокірна була
І волю свою боронила
невпинно.
Нарешті збулося
– її здобула
Звитяжна моя
Україна.
На землях твоїх
неозорих степів
Живе працьовита
і чесна родина,
Хвилюється
колосом стиглих хлібів
Моя золота
Україна.
В садах і
дібровах в вечірні часи
Чарує нас пісня
дзвінка солов’їна,
І чути співочі
дівчат голоси, –
Пісенна моя
Україна.
Тепер ще не
легко живеться тобі,
Є в тому,
мабуть, особлива причина.
Та все подолає
в тяжкій боротьбі
Незламна моя
Україна.
Квітуй, мов
калина, над плесами вод,
Будь в дружбі і
праці міцна та єдина.
Хай буде
щасливим твій вільний народ,
Прекрасна моя
Україно!
ІІІ. Основна частина
Вчитель / Наша держава – одна з найбільших країн
у Європі. Щасливі ми, що народилися і живемо в Україні. Тут жили наші прадіди,
живуть батьки, тут корінь українського народу. І де б не були скрізь відчуваємо
поклик рідної землі, хвилюємося аж до сліз, зачувши рідне слово, вслухаємось у
чарівні мелодії пісень, вбираємо в себе ніжні звуки української мови. Україна –
це наша історія. Бо поки ми пам’ятаємо історію свого народу, ми існуємо, як
нація. Від розуміння і любові кожного з нас залежатиме, яким буде майбутнє
України.
·
Бесіда «Що для кожного з вас Україна?»
·
( Україна – це рідний дім, рідне село,
мелодійна, ніжна мова, вишиванки, верба і калина…).
(діти на
листочках пишуть, що для них Україна)
В кожної людини є своя маленька батьківщина – це її домівка, вулиця,
село, що є частиною великої Батьківщини.
-
Яке місце
на нашій планеті вважається найкращим?
-
Але чому ж
так ніжно тріпоче серце при згадці про старе дерево чи скромні квіточки. що
ростуть біля батьківського порогу? Мабуть тому, що серце приростає саме до
рідної землі, яка випестила тебе і яку ти зігрів своїми руками. І так буває
завжди – любов до великого і безмежного починається з любові до малого. Рідний
куточок землі стає для людини найкрасивішим та наймилішим.
-
З
батьківської хати розпочинається пізнання світу. Тут ми навчаємося цінувати
хліб і сіль, поважати старших, шанувати батька й матір, бути терплячими,
чесними і роботящими. І куди б ми не пішли від батьківського порогу, ніколи не
забудемо рідну домівку.
Ви, діти, щасливі,
що народилися і живете на такій чудовій, багатій, мальовничій землі – Україні.
Багато наших земляків у віршах і піснях
розкривали душу українського народу. Пісні М.Вербицького «Ще не вмерла України»
судилося стати національним Гімном України. (Ст. 20 Конституції України).
Конституція
– Основний Закон держави. Нова
Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року.
Про утвердження нашої державності і
самостійності свідчить і те, що ми маємо малий герб України – тризуб і
жовто-блакитний прапор.
-
Ви, діти, наймолодші сини і дочки нашої
Вітчизни. Майбутнє України у ваших руках. Від вас залежить, яким воно буде.
Учень
-
Слова палкі,
-
Мелодія врочиста, -
-
Державний Гімн
-
Ми знаємо усі.
-
Для кожного села,
-
Містечка, міста –
-
Це клич один
-
З мільйонів голосів.
-
Це наша клятва,
-
Заповідь священна,
-
Хай чують
-
Друзі й вороги,
-
Що Україна вічна,
-
Незнищенна,
-
Від неї лине
-
Світло навкруги.
-
Н. Поклад
-
- Хто є авторами слів і
музики Державного Гімну України?
Вчитель. Трагічні
події в Україні, починаючи з листопада минулого року, тривожать та не залишають
байдужими жодного громадянина країни. Кожному з нас необхідно усвідомити, за що
боролися учасники Євромайдану та АТО і заради чого вони жертвують
своїм життям.
Відповіді учнів: свободу,
волю, єдинство, незалежність!!!
(Трагічно загинув в зоні АТО колишній учень нашої школи ………………….. )
Учитель: – Вшануємо пам’ять загиблих хвилиною
мовчання.
Учень: Народе мій, пишаюся
тобою:
Моя душа –
частинка твого «Я».
Красою правди у
святім двобою
Понад Майданом
сонця лик сія…
Є нація! Хай
знають всі у світі:
Ми є! Народ
піднявся із колін!
І переможно
сонце правди світить,
Співає гордо
наш Державний Гімн.
(Звучить
Державний Гімн України).
Учитель: – Україна – це отча земля, рідний край, де ми
народилися.
На півдні нашу
державу омивають теплі моря – Чорне й Азовське, є в нас чудові гори. Простір
землі, заселений українським народом великий. Щоб його перетнути, потрібно
пішки йти із заходу на схід 90 днів, долаючи щодня по 30 км.
Сучасна держава Україна утворилась у результаті
розпаду Радянського Cоюзу 1 грудня 1991 року. Україна – унітарна
європейська держава. Нашими сусідами є такі країни: Білорусь, Росія, Польща,
Молдова, Угорщина, Румунія, Словаччина.Розвиваються рівноправні міждержавні
економічні зв’язки.
На жаль, у нас
не все гаразд на сьогоднішній день. І багато громадян України у пошуках кращого
життя виїздять в інші країни. Загарбники мають наміри порушити кордони України.
З розвитком суспільства до людей прийшло розуміння,
що Земля не є надто великою, вона – наш спільний дім, де всі люди –
сусіди. А з сусідами треба знаходити спільну мову. У безмежному просторі
різноманітних культур, релігій, думок, ідей, що належать людям різних країн на
планеті, на допомогу з’явилася толерантності.
Висновок: Толерантність - вміння жити з іншими людьми та іншими ідеями в мирі та
злагоді.
Колективний проект «Сонечко» (учні
називають та прикріплюють записані на листочках слова, формуючи проміні
сонечка)
Вчитель: Я пропоную вам дати характеристику людині,
яка на вашу думку має якості толерантної особистості.
У кожного на столах є конверти з різними якостями
людини. Виберіть приклади які відповідають людині з толерантним
відношенням.
Конверт: злорадство, егоїзм, конфлікт, доброта,
повага, розуміння, співчуття, лояльність, тактовність, гнів, грубість,
милосердя, благосклонність, скупість, надійність, заздрість,
миролюбство, безпечність, прощення, повага, оригінальність, діалог,
конфлікт, підтримка, співробітництво, ефектність, брехня, згода,
доброта, безвідповідальність.
Питання до учнів:
Чи всі ми маємо якості, що зображені на «сонечку»?
Чи всі ми спокійно можемо вислухати один одного?
Підтримати в важку хвилину, зрозуміти не схожих на нас людей, вирішити
конфлікти мирним шляхом?
Можливо ми можемо змінити себе? Зможемо виховати в себе ті якості, про які
сьогодні йде мова? Як ми можемо це зробити?
Висновок: Толерантна людина
вміє дослухатися до інших, вміє уживатися в колективі, розуміє і визнає, що у
кожної людини є право на свою власну думку.
Учитель: – Україна –
одна з найбільших держав Європи. За офіційною
статистикою на 1
січня 2014 року в Україні проживає 45,5 мільйонів осіб. За
цим показником
Україна займає 29 місце у світі. Оскільки це велика країна, то
живуть у ній люди
різних національностей. Поряд з українцями на території
України проживають
представники понад 100 національностей. (в
нашому класі є представники 5 національностей, які гарно розуміють один одного
та співіснують)
Учениця 1.Я - українка!
Горджуся й радію,
Що рідною мовою
Я володію,
Шевченковим словом
Умію писати ,
Слова мелодійні
І вірші складати.
Горджуся й радію,
Що рідною мовою
Я володію,
Шевченковим словом
Умію писати ,
Слова мелодійні
І вірші складати.
Учениця 2: Я - українка!
Живу в Україні,
на вільній, єдиній
Моїй Батьківщині,
Де все мені в радість:
Ліси і садки.
Озера й річки,
І глибокі ставки,
Лани неосяжні,
І гори, й долини,
Цвіт білосніжний
У лузі калини.
В душі моїй солодко
Грає
сопілка,
Бо я з України,
Бо я - українка!
Бо я з України,
Бо я - українка!
Конкурс «Мовознавство для допитливих»:
Завдання: Здійсніть
подорож містами України і скажіть, хто вас зустріне:
у Києві – (киянин);
у Кіровограді –
(кіровоградець);
у Харкові
–(харків’янин);
у Львові –
(львів’янин);
у Сумах – (сумчанин);
у Донбасі –
(донбасівець);
в Одесі – (одесит);
у Чернівцях –
(чернівчанин);
у Чернігові –
(чернігівець);
у Полтаві – (полтавчанин).
Учитель: – Слава країни
– це не лише її територія, мова, природні
багатства, а головне
– люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь
світ. Слід згадати
найвидатніших з-поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в
історичну пам’ять, у душу
народу українського.
Презентація
Тарас
Григорович Шевченко – український поет, громадський діяч, і, як кажуть самі
українці, духовний батько сучасного українського народу.
Григорій
Сковорода – педагог, поет, автор трактатів, байок, пісень.
Микола Лисенко,
український композитор, автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка»,
«Енеїда», автор дитячих опер і оперет.
Михайло
Грушевський – історик, організатор української науки, автор ілюстрованої
історії України.
Ігор Тамм –
видатний фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії з
фізики. Його
дитинство пройшло у Єлисаветграді (нині Кіровоград), закінчив
Єлисаветградську
чоловічу гімназію (1913 р.).
Микола Амосов –
видатний український лікар, учений у сфері серцево-судинної хірургії,
біокібернетик.
Леонід Каденюк
– перший космонавт незалежної України, Герой України.
Відомі
українські спортсмени:
Сергій Бубка
(стрибки з жердиною), Лілія Подкопаєва (спортивна
гімнастика),
Оксана Баюл (фігурне катання), Яна Клочкова (плавання), Олег
Блохін і Андрій
Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Ганна Безсонова (художня
гімнастика),
брати Віталій та Володимир Клички, Василь Ломаченко і
Олександр Усик
(бокс).
Творча робота
«Толерантний мир»
Вчитель: У всіх людей
одна спільна мета – жити в добрі та злагоді, зробити життя в Країні кращим.
Якщо ти успішний - допоможи іншому, якщо ти щасливий - зроби щасливим когось
поруч, будь щирим у своїх діях.
Внесок учнів:
1-й учень. Мир – це перша
та необхідна умова для повноцінного дитинства. Немає більш несумісних понять,
ніж війна та діти. І немає благороднішої мети у людства, ніж захистити дітей і
всіх людей на Землі від війн і конфліктів.
2-й учень. За останні 5
тисяч років на планеті відбулося 14 тисяч війн, у яких загинуло майже 5
мільярдів чоловік. Після Другої світової війни у 70 країнах відбулося 130
збройних конфліктів і «малих» війн, у яких загинуло 20 млн. чоловік. За всю
історію свого існування людство жило в мирі лише кілька десятків років.
3-й учень. Історичні факти
війн такі: стародавній світ – Троянська війна, після викрадення Єлени ахейці
розпочали війну з троянцями, щоб повернути дружину своєму царю.
Середньовіччя –
війни виникали на релігійній підставі. Хрестові походи підняли Європу на
війну проти іновірців-мусульман, за визволення гроба Господнього в Єрусалимі і
продовжувались майже 200 років. Ці походи забрали життя сотень тисяч
людей та принесли колосальні збитки.
4-й учень. Друга світова
війна – Гітлер вважав арійську расу кращу за інші. Основний план Гітлера
полягав у тому, щоб встановити панування над усім світом, перетворивши
населення інших країн на рабів. Для світу це стало трагедією й призвело до
смерті десятки мільйонів людей.
ІV. Підведення
підсумків виховної години.
Питання до
учнів: Що зазвичай
бажають люди одне одному, вітаючи зі
святами? (Щастя, благополуччя, добра, миру).
Учитель: Так, про це мріє кожен. Але щоб зберегти мир на
нашій планеті, в нашій країні, примножити добро і домогтися добробуту для всіх,
потрібно навчитися розуміти один одного, приймати один одного такими, якими ми
є, поважати культуру і внутрішній світ інших.
Україна
багатонаціональна, багатомовна, але Україна єдина.
Пам’ятаємо, не забуваємо
і цінуємо нашу Батьківщину. Збережемо наш
Немає коментарів:
Дописати коментар