Тема. Правила вживання апострофа.
Мета: повторити
й систематизувати знання, здобуті в початкових класах, та засвоїти нові
правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й
написання слів з апострофом; формувати
вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, визначати головне, робити висновки; розвивати навички
самостійної та групової роботи; виховувати товариські
взаємини, інтерес до мовних явищ; заохочувати до
співробітництва.
Тип уроку: урок засвоєння нових
знань і розвитку умінь
та навичок з
використанням інтерактивних технологій..
Обладнання: картки з
завданнями,загадки про апостроф, підручники, схеми, кросворд.
ХІД УРОКУ
I. Пароль.
II. Повідомлення теми, мети і
завдань уроку.
Вступне слово вчителя.
-
Дорогі діти.
Сьогодні на уроці
ми з вами
працюватимемо над темою «Вимова та
написання слів з
апострофом». Тема ця для
вас не нова, але
нам доведеться познайомитися
ще з кількома
правилами, крім тих, які відомі
вам з початкових
класів. На кінець уроку
ви повинні знати правила
вживання апострофа, вміти правильно
вимовляти і писати
слова з апострофом, вільно користуватися
ними у мовленні. Чого ж
від уроку чекаєте
ви?
-
Сподіваюся,
всі ви
отримаєте величезне задоволення
від уроку, вкотре переконаєтеся, що ви
багато знаєте і вмієте.
Тож бажаю всім
гарного настрою і
успіхів. А почнемо ми
з перевірки домашнього
завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних
знань учнів. Опрацювання теоретичного матеріалу. Захист проектів, створених групами. (1
група – створила загадки про
апостроф, 2 - опрацювала
правила вживання апострофа, презентує їх
іншій групі).
IV. Адаптація
теорії. 1
група – користуючись схемами, з’єднати
стрілками правила з
відповідними прикладами, 2 група – дати
відповіді на питання: «Для
чого потрібен апостроф?»
та «Що спільного і відмінного
між ь і «’»?»
V. Опрацювання нового
матеріалу.
1. Мовна розминка.
Скоромовка: У Лук’яна
в’язка м’яти.
У
Дем’яна дев’ять в’язок.
2. Робота з підручником.
Вправа 368. Переписати слова, підкреслити орфограму, обґрунтувати написання
слів.
3. Письмо по
пам’яті. (Прослухати вірш,
запам’ятати, а потім записати
якнайбільше слів з
апострофом.)
У п’ятницю, у надвечір’я,
Як туманцем
потягло,
Сонце плавно
у міжгір’я
Спочивати попливло.
На подвір’ячку, під в’язом,
Вся зібралася
сім’я:
Відпочить, побути разом
Та послухать
солов’я.
Вечоріє. На подвір’ї
Вся сім’я
рядком сидить…
Перше випливло
сузір’я:
Бавить, манить і
мигтить.(9)
4.Вправа на
правильну вимову.
(Порівняти вимову і звучання слів:
В’яз – свято, з’ява
– зяблик, сузір’я – зоря, бур’ян – буря, сузір’я – гарячий.)
5. Робота біля дошки. (Подані
в транскрипції слова
записати відповідно до
орфографічних норм і
навпаки. Завдання на карточках, учень може
вибирати сам.)
(бйуть’), (арфйарка),
(р’із’б’ар), (подв’ірйа), (п’івйаблука), (в’ідйізд), (звйазати), (кавйарн’а),
(моркв’аний); зав’язь, обов’язок,
буряк, свято.
6. «Лінгвістичний аукціон.»
Робота в групах. (Назвати якомога
більше слів з
апострофом.)
7. Творча робота.
Вправа 369. (Від поданих
слів утворити слова
з апострофом, з одним
таким словом скласти
речення.)
8. Розвиток зв’язного
мовлення.
Вправа
377.
VI. Узагальнення та
систематизація вивченого
матеріалу.
1.Завдання з ключем.
Записати слова у дві
колонки:
1)
слова з апострофом;
2) без апострофа.
Дев'ятсот,
серм'яга, хуторянин, зв'язок, духмяне,
порядок, бур'ян, без'язикі, тьмяно, цвях, присвята, реп'ях, п'ятдесят, з'ясовано,
Соловйов.
Ключ. З останніх
букв колонок утвориться назва вірша В.Сосюри «Так ніхто не кохав...».
2. Кросворд
"Слова з апострофом".(На дошці)
I.
Група
близьких родичів, що проживають
разом.
II.
Елемент
вбрання священика.
III. Частина голови.
IV. Запашна лікарська
рослина.
V.
Що не можна
вживати у піст?
VI. Частина стопи.
VII.
Підсумок уроку.
Опитування. Закінчити речення.
"На уроці я
навчив(ла)ся…" або "Знати правила вживання
апострофа мені потрібно
для того, щоб…"(На
дошці)
-
Який вид роботи
найбільше сподобався?
-
Що найбільше здивувало?
-
Чи
справдилось те, чого ви
очікували від уроку?
VIII. Оцінювання.
Картки самооцінки.
IX. Домашнє
завдання.
Немає коментарів:
Дописати коментар