Тема. Індійська народна казка
«Фарбований шакал»
Мета: ознайомити учнів зі змістом казки, розвивати навички самостійного
опрацювання тексту, вчити аналізувати вчинки героїв, мислення, розвивати
навички усного малювання, переказу,
виразного читання, акторські здібності,
зв’язне мовлення, творчого сприйняття
тексту; сприяти вихованню в учнів високих моральних якостей.
Обладнання: текст казки, ілюстрації до неї.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І.
Мотивація навчальної діяльності школярів.
Оголошення теми й мети уроку.
Учитель. Навряд чи знайдеться серед
нас хтось, хто б не любив слухати казки, читати їх, мріяти про чарівні речі,
казкові пригоди й дива. Лише на перший погляд, казка — забава й розвага для
малечі. Але й дорослі можуть знайти в народних казках багато повчального для
себе, у чому ми переконаємося, ближче, познайомившись з індійською казкою
«Фарбований шакал» (учні записують тему уроку в зошиті).
Пояснення епіграфу Заглядає в шибку казка сивими
очима,
Материнська добра ласка в неї за плечима.
В. Симоненко
II. Актуалізація опорних знань
1. Евристична бесіда
Що таке народна казка? (Усна народна оповідь про
вигадані події)
На які види за змістом поділяються
казки? Чарівні, про тварин, соціально – побутові)
З яких частин складається казка (Зачин,
основна частина, кінцівка)
III. Сприйняття й засвоєння нового
матеріалу
1. Словникова робота.
Шива – давньоіндійське божество.
Втілення руйнівного начала Всесвіту.
Брахман - в індійській релігії: космічне духовне
начало, що є основою всього сущого.
Раджа – індійський титул
можновладця, князя або царя.
2. Ознайомлення з текстом індійської
народної казки «Фарбований шакал»
Учитель Казки про тварин уважаються
найдавнішими, бо раніше люди жили серед
природи, тож їх існування часто
залежало від вдалого чи невдалого полювання
на диких тварин. Інколи тварин навіть
обожнювали, складали про них легенди
й казки. зі змістом однієї такої казки
ми познайомимося зараз.
3. Короткий переказ казки (фронтальне
опитування)
4. Складання плану до казки (запис плану в зошит)
І. Життя Шакала до пригоди в місті.
ІІ. Чудове перетворення.
ІІІ. Царювання Шакала в лісі.
VI. Виявлення правди.
5. Робота з текстом твору.
Знайдіть і зачитайте в тексті уривок,
де ми вперше зустрічаємось з шакалом. Яким він постає перед нами?
Знайдіть і зачитайте уривок , як
поводиться Чандарава в місті. Яким він
тут постає перед нами?
За яких обставин Шакал перефарбувався?
Як герой скористувався із цієї
ситуації?
Як Шакал себе виказав?
Як його було покарано?
Чи сподобався вам головний герой
казки? Поясніть свою відповідь.
6. Компаративний аналіз.
Ознайомлення з казкою І.Франка «
Фарбований Лис» .
Складання таблиці за сюжетом казок.
Учні роблять висновок, чим схожі сюжети казок і чим вони розрізняються.
10 оповідання 1 – ої книги
«Пачатантри»
Казка «Фарбований Лис» І.Франка
1. У лісі жив шакал Чандарава.
1.У лісі жив хитрий Лис Микита.
2.Від голоду він подався до лісу.
2.Похвалився ,що в білий день
вкраде на базарі курку.
3.Сутичка з собаками по дорозі до
міста.
3. Лис у передмісті, сутичка з
собаками.
4. Рятуючись. Вскочив у казан із
синьою фарбою.
4. Рятуючись. Вскочив у казан із
синьою фарбою.
5.Шакал у лісі – переполох; його хутро
синє, як у бога Шіви.
5.Лис у Лісі – переполох.
6.Шакал каже, що створений Брахманом і
помазаний на царство.
6.Лис каже, що виліплений Святим
Миколаєм із небесної глини і помазаний на царювання.
7. Шакала роздерли на дрібні шматки за
ошуканство.
7. Микиту роздерли на дрібні шматки за
ошуканство.
8.Знайомство з поняттям «мандрівний
сюжет»
Учитель.
Мандрівні сюжети — це спільні,
однакові історії, пригоди, які зустрічаються у фольклорі різних народів. Звірі
в казках часто уособлювали людські типи й риси.
Так, Вовк — часто жорстокий і грубий,
Ведмідь — вайлуватий, неповороткий, Заєць — боягузливий, Лис — хитрий, Змія —
підступна, Осел — упертий
тощо.
Які риси уособлюють Шакал, Лис?
З якими подібними казками ви вже
знайомі?
Мандрівні сюжети характерні для
багатьох літератур, не лише індійської чи української. Про подібного персонажа
читаємо у Й. В. Гете, « Рейнеке – Лис»,
Ш. Перро «Кіт у чоботях».
9. Гра « Про якого персонажа йдеться
мова?»
Учитель. Які з поданих прислів’їв та
приказок можна можна використати для характеристики Чандарави, а які - для
інших дійових осіб?
«Не давай сам на себе кия»,
«Знай , козо, своє стайло»,
«У чужий черевик ноги не сунь»,
«У страха очі великі»,
«Лякана ворона і куща боїться»
«За дурною головою і ногам немає
спокою»
IV. Закріплення знань, умінь та навичок
Прочитайте зашифрований вислів
відомого російського казкаря П. Бажова
про значення казки (пропущені голосні
звуки)
С т р к з к п т р б н . Н й б г т т г
д р г г м н л г , к к р с н н н й з н д б т ь с п т м.
(Стара казка потрібна. У ній багато
того дорогого минулого, яке корисне
нині й знадобиться потім.)
V. Домашнє завдання
Прочитати казку, намалювати ілюстрацію,
відповідати на питання с. 30.
VI. Підбиття підсумків уроку.
Рефлексія.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учням пропонується закінчити речення:
«Найцікавішим на уроці для мене було
те…».
Тема. Відображення любові до праці,
кмітливості, сміливості в японській народній казці «Іссумбосі, або
Хлопчик-Мізинчик»
Мета: ознайомити учнів з Японією, з
японськими звичаями та традиціями, з японською народною казкою, усвідомити красу та своєрідність японського
фольклору, порівняти з українською народною казкою «Хлопчик-Мізинчик»; розвивати
інтерес до читання казок, зв'язне мовлення учнів, творчу уяву, образне
мислення, пам'ять, вміння порівнювати певні образи, риси характеру,
висловлювати та обґрунтовувати власну думку; виховувати колективізм, почуття
поваги до звичаїв та традицій інших національностей, любов до праці, повагу до
батьків.
Обладнання:презентація « Знайомство з Японєю», текст, або
Хлопчик-Мізинчик»;
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. .
Мотивація навчальної діяльності школярів
Актуалізація знань учнів
Перевірка д.з
Бесіда за вивченим матеріалом
Робота
над епіграфом :
І гори, і каміння, і кущі –
усі мають свої власні казки.
Закаріас
Топеліус
II. Оголошення теми і мети уроку.
Учитель. Дорогі діти, сьогодні на
уроці ми познайомимся з японською народною казкою «Іссумбосі, або
Хлопчик-Мізинчик».
Проблемне питання: Що спільного мають японська та українська казка про Хлопчика –
Мізинчика?
IІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Знайомство з країною Японія (Робота з підручником)
Учитель. Що ви запам’ятали з
прочитаного?
2. Створення
асоціативного куща.
Учитель. Японія. Які образи, які слова спадають вам на думку, коли ви чуєте
це слово?
(цунамі, Фудзіяма, Токіо, ікебана, сумо, сакура, дзюдо…)
Учитель. Продовжуючи тему, хочу
зазначити, що єдність із природою, яка властива японцям, стала основою і всього
казкового фольклору. Особливою рисою японських казок є те, що вони досить тісно
пов’язані з народними звичаями. В японській казці чудеса трапляються на кожному
кроці. Можливо тому, що поезія та казка завжди визнавалися в Японії як засоби
добра та справедливості. Той, хто творить і розуміє красу, не може бути злим –
такий поетичний закон японської казки. Насправді, українські та японські казки
дуже схожі між собою. Схожі теми, образи, навіть розподіл на види майже
однаковий.
Українські казки Японські
казки
Чарівні
Про тварин
Про тварин
Страшні
Соціально – побутові Соціально-побутові
Казка-жарт
Чарівні
Учитель. На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з
японською казкою «Іссумбосі, або Хлопчик-Мізичик». У тексті вам зустрінуться
незнайомі слова, давайте з’ясуємо їх значення.
3. Словникова робота
Хасі –
паличка для їжі, які традиційно використовують у Китаї, Японії та інших країнах
Східної Азії.
Гета –
традиційне японське взуття, виготовлене з дерева.
Кімано – японський національний верхній одяг у
вигляді халата з широкими рукавами й полами, які загортаються зліва направо.
Діти читають слова, записані на дошці.
Учитель пояснює лексичне значення
записаних слів, діти записують їх у зошит.
4.Читання казки вчителем.
5. Бесіда за прочитаним. ( учні
відповідають на питання, свої думки підтверджують словами з тексту)
- Чи сподобалась вам казка?
- То ж до якого виду ви б віднесли цю
казку? Обгрунтуйте відповідь.
- Знайдіть типові складові побудови
(зачин, основну частину, кінцівку)
- Хто головний герой казки?
- Як він відноситься до своїх батьків?
- Як він відноситься до праці?
- Чому він покинув рідну домівку?
- Які риси характеру Іссумбосі
сподобалися вельможі?
- Яким показав себе Іссумбосі під час
зустрічі з двома оні (чудовиськами)?
- Яке диво сталося з хлопчиком?
- Чи отримав Іссумбосі нагороду? Яку?
*Фізкультхвилинка.
Вийшов клоун на арену,
Поклонився всім зі сцени,
Вправо, вліво, і до ніг,
Поклонився всім, як міг.
Слово вчителя. А зараз ми продовжимо фізкультхвилинку, але
вона буде пов’язана з темою нашого уроку. Я називатиму українські та японські
слова, а ви будете кланятися на японський кшталт (якщо слово японське), або
присідати (якщо слово українське).
*Фізкультхвилинка
(продовження)
Дзюдо, шаровари
Харакірі, калина
Кімоно, бричка
Сакура, гопак
Хризантема, мальва
Самурай, галушка.
6.
«Найуважніший читач» Робота в парах. Заповнення карток (робота з текстом)
Вставити пропущені слова.
Батько й мати назвали сина Іссумбосі,
тобто …, і берегли його як зіницю ока.
Хлопчик зробив собі меч із …, що дала
мати, і вранці всі троє подалися на берег
річки.
- До побачення! – гукнув Іссумбосі і
поплив униз за водою у … …, веслуючи ….
Для їжі ….
- Мене звати Іссумбосі. Я хотів би
стати вашим ….
Іссумбосі був … і …, тому в домі його
всі любили.
Коли Іссумбосі опам’ятався, то побачив
перед собою на землі … - скарб чудовиськ.
7. Компаративний аналіз
Учитель. Скажіть читав хто-небудь казку «Хлопчик-мізинчик»? Давайте
нагадаємо її сюжет, а потім порівняємо дві казки, знайдемо спільне і заповнимо
таблицю.
* Завдання виписати з обох казок
слова, які вказують на національний колорит. (Робота по варіантах)
Запис в зошиті
Національний колорит –
це сукупність особливостей, своєрідність, характерна особливість чого-небудь.
Відповідь: поплив у чайній чашці,
палички для їжі хасі, дерев’яне взуття, кімоно, оні (японська казка), шкапа,
бричка, панська господа, тік, дукачі, ціп (українська казка).
Заповнення таблиці. (Робота в парах)
Критерії
Японська казка Українська казка
Народ Автор
Народ
Імя головного
героя: Іссумбосі,
або Хлопчик-Мізинчик Хлопчик-Мізинчик
Ставлення до батьків: Повага.
Забезпечив стареньким батькам хороше життя.
Повага. Дав батькам достойне життя в старості.
Відношення до праці: Любить
працювати, допомагати іншим Допомагає
батькам в полі
Риси характеру: Кмітливість,
сміливість, жвавість, відданість, бажання допомогти слабшому
Кмітливість,
сміливість, жвавість, відданість, бажання допомогти слабшому
Чарівні реч: Молоток Торбина
Винагорода
Став великим,
одружився на доньці вельможі Став багатим, забезпеченим.
Різновид казки Чарівна Чарівна
Учитель.
Отож, ми бачимо, що японська та українська казка дуже схожі між собою, мають
багато спільного. Всі народи єдині в тому, що є істиною та неправдою,
справедливістю та обманом. Добро та благородство, працьовитість та кмітливість
завжди перемагають, а зло, жадібність та жорстокість – завжди покаране.
VІ. Завдання на закріплення.
Поєднати означення з особами, яких
вони характеризують.
величезний
Іссумбосі добрий
Оні роботящий
страшний
маленький
кмітливий
чудовисько з бичачими рогами і
тигрячими іклами
V. Підведення підсумків уроку.
Рефлексія
Розв’язування проблемного питання
Інтерактивна вправа «Закінчи речення»
Японська та українська казка про Хлопчика –
Мізинчика схожі тим …
VI. Домашнє завдання.
Скласти план до казки, самостійно
вдома ще прочитати,( вміти переказувати)
Немає коментарів:
Дописати коментар